Jak wygląda procedura adopcyjna?

Adopcja zwierzaka wielu osobom może kojarzyć się ze sceną widywaną często w filmach – przychodzimy do schroniska dla zwierząt, patrzymy, który zwierzak nam się podoba i po prostu zabieramy go z nami do domu.
Jednak adopcja królika nie jest taka prosta, i są ku temu rozsądne powody. Gdyby bowiem adopcja królika była tak łatwa, setki z nich trafiałyby do nieodpowiedzialnych ludzi, a w rezultacie – fundacje miałyby jeszcze więcej pracy. Dlatego aby móc adoptować królika z fundacji należy pozytywnie przejść przez procedurę adopcyjną.
Choć może to brzmieć poważnie, za chwilę przekonacie się, że to nic strasznego 🙂

Źródło: www.eanimals.pl

Formularz adopcyjny
Każda z fundacji zajmujących się adopcjami królików posiada własny formularz adopcyjny, wszystkie one są jednak do siebie podobne.
W formularzu musimy zazwyczaj podać następujące dane:
* dane osobowe – czyli nasze imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania oraz numer telefonu;
*informacje o pracy/studiach – fundacja chce wiedzieć czy posiadamy stałą pracę lub czy posiada ją nasz partner/partnerka, czy też może jeszcze się uczymy;
*informacje o warunkach mieszkaniowych – czy posiadamy własny dom/mieszkanie, czy może je wynajmujemy, czy posiadamy ogródek, w którym będzie mógł w bezpiecznych warunkach kicać królik (nie jest to konieczne);
*domownicy – jest to bardzo ważna część formularza, ponieważ tutaj pojawiają się pytania o to ilu jest domowników (dorosłych oraz dzieci), czy wszyscy oni godzą się na adopcję królika, a także czy dzieci będą się mogły nim opiekować i pod jakimi warunkami, oraz bardzo ważna kwestia – czy ktoś z domowników ma alergię na sierść lub siano;
*oczekiwania wobec królika – dlaczego chcemy adoptować królika, jaki królik najbardziej by nam odpowiadał, oraz czy mamy jakąkolwiek wiedzę na temat odpowiedniej opieki nad zwierzakiem;
*doświadczenie ze zwierzętami – fundacja pragnie wiedzieć, czy już kiedyś posiadaliśmy królika, a jeśli tak, to czy był on wykastrowany i w jakim wieku zmarł, oraz czy posiadamy/posiadaliśmy w domu inne zwierzęta;
*opieka nad królikiem – w tej części formularza pojawia się wiele bardzo ważnych pytań, które w dużej mierze decydują o tym, czy nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, na przykład: Jak często, czym i w jakiej ilości będzie karmiony królik? Czy będzie on wykastrowany? Czy zamieszka w kojcu czy w klatce? Jaką powierzchnię do biegania będzie miał zapewnioną? Co zrobimy z królikiem wyjeżdżając na wakacje? Czy znamy weterynarzy znających się na leczeniu królików? Ile godzin dziennie oraz ile funduszy możemy poświęcić naszemu królikowi?

Pod koniec formularza znajdziemy także ostrzeżenie, że królik adoptowany nie może być przeznaczony do sprzedaży, prowadzenia hodowli, produkcji futra lub pokarmu ani nie może być prezentem.
Formularz taki pomoże pracownikom fundacji zorientować się, czy spełniamy podstawowe wymogi konieczne do adopcji królika. Wzór formularza możemy pobrać ze strony jednej z fundacji wymienionych w tym poście:
http://www.yanny.pl/2019/06/04/sklep-zoologiczny-czy-hodowla-czyli-skad-wziac-krolika/

Wypełniłem formularz – co dalej?
Po przeanalizowaniu wypełnionego formularza jeden z pracowników fundacji prawdopodobnie skontaktuje się z nami w celu umówienia się na wizytę przedadopcyjną. Rozmowa taka może odbyć się telefonicznie, a dotyczyć będzie omówienia kwestii zawartych w formularzu. Jeżeli pracownik fundacji dostrzeże, że popełniamy jakiś błąd, podpowie nam jak go naprawić, aby nasz królik mógł być naprawdę szczęśliwy.

Kolejnym krokiem będzie spotkanie przedadopcyjne, które odbywa się w domu osoby ubiegającej się o adopcję. Jest to bardzo ważny moment całego procesu adopcyjnego – to właśnie wtedy osobiście poznamy pracowników fundacji, a często także naszego wymarzonego królika. Wiele osób obawia się tej wizyty. Niepotrzebnie! Osoby z fundacji są życzliwe i wyrozumiałe – im też zależy, aby królik został adoptowany. Nie będą zaglądać do każdego pomieszczenia w waszym domu ani mierzyć wymiarów pomieszczenia. Zobaczą tylko to, co sami im zechcecie pokazać – czyli miejsce, gdzie będzie mieszkał królik. Chodzi tylko o to, aby pracownicy fundacji upewnili się, że królik będzie odpowiednio traktowany, oraz, że żaden z domowników nie ma nic przeciwko adopcji.

Po kilku dniach od wizyty adopcyjnej – kiedy już pracownicy fundacji będą pewni, że zapewnisz królikowi odpowiednie warunki – nastąpi podpisanie umowy adopcyjnej i odbiór ukochanego zwierzaka. Na tym jednak nie koniec pracy fundacji – otrzymasz także niezbędne materiały informacyjne na temat karmienia królika, obowiązkowych szczepień i podstawowej opieki. Możesz zawsze liczyć na wsparcie fundacji 🙂
Wszystkich świeżo upieczonych właścicieli królików zapraszam także na grupy na Facebooku (np. grupa „Króliki <3” lub „Króliki – baza wiedzy”). Tam znajdziecie nieopisaną ilość praktycznych porad króliczych właścicieli dotyczących opieki, żywienia i leczenia naszych uszaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *