Co zrobić, jeżeli nie mogę adoptować królika z fundacji?

Pomimo istnienia wielu fundacji pomagających królikom w Polsce, może się zdarzyć, że adoptowanie królika z jednej z nich nie będzie możliwe. Dlaczego?
W fundacjach pracują głównie wolontariusze, którzy poświęcają własny czas i siły, aby pomagać zwierzakom znaleźć nowy dom. Z powodu nawału pracy, jaki zawsze jest obecny w tego rodzaju placówkach, wolontariusze nie zawsze mogą dokonać wizyty adopcyjnej w domu, który znajduje się kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów od siedziby fundacji. Taka wizyta jest jednak koniecznym warunkiem adopcji królika. Dlatego też nie zawsze udaje się adoptować królika z fundacji – wiele zależy od tego, jak daleko mieszkamy.

Co wtedy zrobić? Nie chcemy kupować królika ze sklepu ani hodowli, ale też żadna fundacja nie jest w naszym zasięgu. Nie oznacza to, że nie możemy mieć królika.
Ratunkiem w tej sytuacji dla wielu osób może okazać się Facebook. Na Facebooku istnieje grupa Króliki do adopcji (Oddam/przygarnę królika) – https://www.facebook.com/groups/krolikidoadopcji/
Właściwie codziennie można tam znaleźć nowe króliki do adopcji od osób prywatnych. Często są to króliki, które ktoś znalazł porzucone, lecz nie może ich zatrzymać dla siebie. Czasem zdarza się, że komuś niespodziewanie urodzą się króliki. Nieraz ludzie oddają króliki też z powodu alergii czy wyjazdu za granicę. O czym należy pamiętać adoptując królika na takiej grupie?

Miniek także został adoptowany na jednej z grup na Facebooku 🙂
  1. Upewnij się, że królik, którego chcesz adoptować ma przynajmniej 6 tygodni . Dość często zdarza się, że ktoś chce oddać króliki, które się dopiero urodziły – uświadom taką osobę, że króliki bezwzględnie muszą spędzić kilka tygodni z matką.
  2. Osoby oddające królika często chcą się upewnić, że trafia on w dobre ręce – dlatego mogą zażądać podpisania czegoś w rodzaju umowy adopcyjnej. Nie obawiaj się tego – taki dokument służy tylko i wyłącznie bezpieczeństwu królika, który wędruje do nowego domu. Świat niestety pełen jest osób, które pragną za darmo przygarnąć króliki i stworzyć nielegalną hodowlę.
  3. Pamiętaj, że królik adoptowany od prywatnej osoby nie zawsze będzie zaszczepiony lub wykastrowany – ta odpowiedzialność spoczywa wówczas na tobie jako nowym właścicielu.

Adoptowanie królika od osoby prywatnej ma także wiele zalet. Jedną z nich jest to, że zazwyczaj taka adopcja nic nie kosztuje (co nie znaczy, że utrzymanie królika również jest darmowe 😉 ). Poza tym, osoby oddające króliki czasami oddają wraz z nimi klatkę, kojec lub inne akcesoria. Możemy również utrzymywać kontakt z poprzednim właścicielem – wysyłać mu zdjęcia pupila i zapewniać, że ma on u nas dobrą opiekę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *