Jaką klatkę lub kojec wybrać?

Klatka lub kojec to bardzo ważne miejsce dla naszego królika – to tam będzie załatwiał swoje najważniejsze potrzeby. Choć są także króliki bezklatkowe (popieram!), każdy królik powinien mieć w domu swój “kąt” 🙂

Źródło: www.krole.pl

Po pierwsze, wymiary kojca/klatki. Jeden miniaturowy królik powinien mieć zapewnioną klatkę lub kojec o wymiarach minimum 100 x 50 cm. Im większa klatka (np. 120 cm) tym lepiej dla królika. Jeżeli mamy więcej niż jednego królika, 120 cm to absolutne minimum. Jeżeli stawiamy na kojec zamiast klatki, powinniśmy też zastanowić się nad jego wysokością. Optymalnie bezpieczna wysokość to 100 cm – dzięki temu ograniczamy ryzyko, że nasz króliczek uszkodzi sobie którąś z kończyn próbując wyskoczyć. Niedopuszczalne jest trzymanie królika w akwarium, jak to często widzimy w sklepach zoologicznych.

Po drugie, pamiętajmy, że odpowiedniej wielkości klatka lub kojec nie oznacza, że królik ma być tam zamknięty 24/7. Króliki są zwierzętami ruchliwymi, więc potrzebują codziennie przynajmniej kilku godzin wolnego wybiegu. U nas wygląda to tak, że królik ma klatkę otwartą przez cały czas. Kiedy potrzebuje, wskakuje tam żeby coś zjeść lub się załatwić, ale przez większość dnia i nocy przebywa poza klatką. Ważne jest w tej sytuacji także zabezpieczenie wszystkich kabli, które królik mógłby pogryźć oraz wszystkich kwiatków, których mógłby chcieć “spróbować”, a mogłoby to się skończyć poważnym zatruciem.

Klatka nie powinna też znajdować się na żadnym podeście/nóżkach. Najlepiej ustawić ją po prostu, na ziemi. Dzięki temu królik będzie mógł bezpiecznie sam opuścić klatkę oraz do niej wrócić.

Przy wyborze klatki lub kojca kierujemy się oczywiście rozsądkiem, ale grupy na Facebooku i Internet są ogromnym źródłem wiedzy na ten temat. W następnym poście wyjaśnię, jak urządzić klatkę lub kojec i podrzucę wam kilka wspaniałych inspiracji. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *