Kastracja – mit czy obowiązek?

Tak, wiem – słowo “kastracja” nie kojarzy się najlepiej. Jest to jednak wciąż gorący temat wśród posiadaczy królików. Czy i dlaczego powinno się kastrować króliki obu płci?

Źródło: www.vets-now.com

Czy muszę kastrować mojego królika?
Tak, kastracja jest konieczna jeżeli chcesz, żeby twój królik był zdrowy. Niestety, szczególnie w wypadku samic, brak kastracji może prowadzić do bardzo poważnych chorób, takich jak ropomacicze lub nowotwory dróg rodnych. Mogłabym tu zamieścić drastyczne zdjęcia wprost z gabinetów weterynaryjnych, jak wyglądają takie choroby, ale uwierzcie mi – nie chcielibyście tego oglądać. Tym bardziej nie chcielibyście, żeby wasz uszaty przyjaciel musiał przez to przechodzić. Poza tym, kastracja samicy chroni ją także przed ciążą urojoną (królik zaczyna wyrywać sobie sierść, trzyma siano w zębach i buduje gniazdo). Przechodziłam to z moją pierwszą królinką jeszcze zanim poddałam ją kastracji.
To naprawdę jest dla nich męczarnia.

Jeżeli widzicie swojego królika z siankiem w pyszczku trzymanym w ten sposób – prawdopodobnie jest to ciąża lub ciąża urojona.
Źródło: www.zoo-mar.pl

Ponadto, tylko dzięki kastracji możemy sprawić naszemu królikowi towarzysza. Jeżeli chcemy mieć więcej niż jednego królika – wszystkie z nich powinny bezwzględnie zostać wykastrowane, i to na kilka miesięcy przed ich wspólnym zamieszkaniem. Dzięki temu unikniemy niechcianej ciąży i hormonalnych walk pomiędzy królikami.

Co zyskam dzięki kastracji?
Z doświadczenia wiem, że po kastracji charakter królika potrafi się bardzo zmienić – zazwyczaj na lepsze. Moja pierwsza samica przed kastracją nie pozwoliła się głaskać, warczała, gryzła i drapała. Prawdopodobnie takie zachowanie było spowodowane właśnie burzą hormonalną. Po kastracji królik zmienił się do tego stopnia, że pokochali ją wszyscy domownicy – zaczęła sama do nas przybiegać, pozwalała się głaskać, a nawet czasem sama kładła się obok mnie. Nauczyła się także załatwiać do kuwety. Oczywiście nie daję gwarancji, że tak będzie z każdym królikiem, ponieważ każdy królik ma inny charakter. Wielu właścicieli królików potwierdza jednak, że kastracja zmienia ich charakter – na lepsze 😉

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim zanim zdecydujemy się na zabieg kastracji, musimy znaleźć dobrego weterynarza, który specjalizuje się w królikach. Dlaczego to takie ważne?
Po pierwsze, zwykły weterynarz, który najczęściej zna się głównie na psach i kotach, nieraz nawet nie powie wam o konieczności kastracji królika. Tak, sama to przerabiałam. Do takiego weterynarza się nawet nie wybierajcie.
Weterynarz, który specjalizuje się w królikach najprawdopodobniej przed kastracją zleci badania krwi, dzięki którym będziemy mieli niemal pewność, że zabieg przejdzie gładko i bez komplikacji. Poza tym taki weterynarz dobrze zajmie się też królikiem tuż po zabiegu – a to jest bardzo istotne.

Jak wybrać odpowiedniego weterynarza? O tym już w najbliższym wpisie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *