Rasy królików

Choć większość królików spotykanych (niestety) w polskich sklepach zoologicznych to tak zwane miniaturki, istnieją różne rasy królików. Nieraz wśród królików przeznaczonych do adopcji można spotkać różne ciekawe rasy lub odmiany, które chciałabym Wam teraz pokrótce przybliżyć 😉

Jedną z dość często spotykanych i bardziej kojarzonych w Polsce ras jest baran francuski – czyli głównie te króliki, które mają długie oklapnięte uszka. Czysto rasowe barany są dość duże (około 6 kg), lecz często spotyka się też ich mniejszą odmianę, nazywaną czasem baran miniaturka. Choć oklapnięte uszka wielu osobom bardzo się podobają, niektórzy weterynarze twierdzą, że rasa ta jest niestety bardziej podatna na różne choroby u dolegliwości zdrowotne.

Baran francuski
Źródło: www.krole.pl

Do dużych ras zalicza się także olbrzym belgijski. Nazwa nie jest przypadkowa – króliki tej rasy potrafią osiągać naprawdę olbrzymie rozmiary. Już w wieku 12 miesięcy mogą ważyć od 8 do 10 kg, czyli więcej niż psy małych ras!

Źródło: www.eveningexpress.co.uk

Do rasy olbrzymów zalicza się także olbrzym srokacz. Charakteryzuje się on biało-czarnym umaszczeniem. Waży troszkę mniej niż olbrzym belgijski i ma krótsze, sterczące uszy.

Źródło: www.srokacz.com

Przechodząc do kategorii ras średnich wspomnieć należy o rasie nowozelandzkiej, która może mieć dwie odmiany – białą oraz czerwoną. Niestety, w Polsce jest to najpopularniejsza rasa królików hodowanych na mięso 🙁

Królik nowozelandzki czerwony.
Odmiana biała ma czerwone oczy, ponieważ jest to albinos.
Źródło: www.rabbithel.blogspot.com

Bardzo charakterystycznie wyglądająca rasa to królik kalifornijski – nie można go pomylić z inną rasą. Zresztą, zobaczcie sami 🙂

Królik kalifornijski charakteryzuje się białym umaszczeniem z wyjątkiem uszu, ogona, okolic nosa i przednich łapek 🙂
Źródło: www.zoomia.pl

Zdecydowanie jedną z najpiękniejszych i najbardziej zachwycających ras jest angora. Nazwę możecie słusznie kojarzyć z wełną, gdyż te (przeważnie) białe króliki mają włosy wykorzystywane do produkcji angorskiej wełny.

Źródło: www.krole.pl

Jeżeli chodzi o mniejsze rasy, tutaj przeważają zdecydowanie króliki miniaturki – najbardziej popularne do trzymania w domu. Istnieje ogromna różnorodność umaszczenia takich królików. Zazwyczaj osiągają one wagę od 1 do 2 kg i można spośród nich rozróżnić wiele odmian: karzełek, lewek, baran miniaturowy oraz wiele innych.

Źródło: www.maxandmrau.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *