Sklep zoologiczny czy hodowla – czyli skąd wziąć królika?

Mijając sklepy zoologiczne w centrach handlowych można zobaczyć przez szybę wiele ślicznych, futrzastych zwierzaków. Wśród nich zazwyczaj znajdują się także króliki. Każdy rodzic zapewne musiał już, lub dopiero będzie zmuszony, zmierzyć się z pytaniem: “Kupimy go?”. Czy jednak kupowanie królików w sklepach zoologicznych to dobry pomysł?

Żródło: www.tokfm.pl

Jest co najmniej kilka argumentów przeciwko kupowaniu królików w sklepach zoologicznych:
1) Warunki – w większości przypadków króliki sprzedawane w takich sklepach nie są przetrzymywane w odpowiednich warunkach. Często są zamknięte w akwariach bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza, karmione nieodpowiednią karmą i trzymane na zbyt małej powierzchni. Takie nieodpowiednie warunki mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
2) Wiek królików – większość królików sprzedawanych w sklepach zoologicznych jest stanowczo za młodych. Są zabierane od matki zbyt wcześnie, przez co ich układ odpornościowy nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty. Bardzo często zbyt młody wiek sprzedawanych królików jest przyczyną problemów ze zdrowiem.
3) Biznes – kupując króliki napędzamy rynek handlu zwierzętami, który pełen jest okrucieństwa i cierpienia tych bezbronnych zwierząt.

A może hodowla?
Oprócz sklepów zoologicznych, króliki można nabyć także w zarejestrowanych hodowlach. W Polsce istnieje kilka takich hodowli. Jednakże kupno królika w jednej z nich nie daje gwarancji, że królik był tam traktowany odpowiednio. Po sprawdzeniu stron internetowych czy mediów społecznościowych kilku z takich hodowli nawet bez odwiedzania jej osobiście można łatwo stwierdzić, że:
a) wiele królików jest tam nieodpowiednio karmionych oraz trzymane są w złych warunkach;
b) często nie mają zapewnionej żadnej opieki weterynaryjnej, lub mają zapewnioną bardzo podstawową – większość z tych królików nie jest nawet szczepiona (temat szczepień poruszony będzie w jednym z kolejnych postów);
c) kupujący często są wprowadzani w błąd – jasne jest, że hodowcy zależy przede wszystkim na zarobku. Dlatego często zdarza się, że królik z hodowli jest chory, ale fakt ten jest zatajony przed kupującym;
d) bardzo łatwo pomylić hodowlę z tzw. “pseudohodowlą”, w której warunki całkowicie odbiegają od tego, jak powinny być traktowane króliki.
W związku z tym naprawdę ciężko znaleźć w Polsce hodowlę, która byłaby naprawdę godna polecenia. Zawsze kupno królika z takiej hodowli wiąże się z pewnym ryzykiem, podobnie jak to jest w przypadku sklepów zoologicznych.

Źródło: www.agrosukces.pl

Skąd zatem wziąć królika?
Skoro więc ani sklep zoologiczny ani hodowla nie są najbezpieczniejszymi sposobami nabycia wymarzonego króliczka, skąd go wziąć?
W Polsce istnieje kilka fundacji adopcyjnych, które zajmują się królikami niechcianymi, porzuconymi, które po prostu komuś się “znudziły”. W fundacjach takich można znaleźć całe mnóstwo królików, które czekają na nowy dom. Jakie są zalety adopcji królika z takiej fundacji?
1. Zdrowie – zdecydowana większość królików dostępnych do adopcji jest już zaszczepiona i wykastrowana, dzięki czemu oszczędzamy sobie kosztów weterynaryjnych (takich jak kastracja). Są też dokładnie zbadane przez weterynarza, dzięki czemu adoptując takiego królika jesteśmy w pełni świadomi jego stanu zdrowia oraz przebytych chorób.
2. Warunki – w fundacjach adopcyjnych pracują ludzie, którzy bardzo dobrze znają się na potrzebach królików i dbają o to, aby miały one odpowiednie warunki do życia. Oznacza to, że są odpowiednio karmione, szczepione oraz żyją na odpowiedniej przestrzeni.
3. Wsparcie – fundacje adopcyjne zapewniają pomoc w informowaniu o tym, jak dbać o królika, aby był on zdrowy i szczęśliwy. Ponadto sprawdzają każdą osobę, która chce dokonać adopcji, aby upewnić się, że królik trafi w ręce odpowiedzialnej osoby.
4. Wiek – fundacje nigdy nie przeznaczają do adopcji zbyt młodych królików. Dzięki temu adoptujący może mieć pewność, że królik odpowiednio długo przebywał z mamą, a to sprawia, że ma dużo większą szansę na zdrowe życie.

Jakie fundacje są dostępne w Polsce?
Kilka przykładów fundacji zajmujących się królikami w Polsce to:
# Fundacja Królewska – http://www.fundacjakrolewska.pl/
# Śląski Króliczok – https://www.facebook.com/slaskiekroliki/
# Azyl dla Królików – https://www.azyl.torun.pl/
# Przygarnij Królika
– https://www.facebook.com/Fundacja.Przygarnij.Krolika/
# Sopockie Uszakowo https://www.facebook.com/sopockieuszakowo/
# Okienko Życia dla królików i gryzoni – https://okienkozycia.pl/
# Stowarzyszenie ArbuZ – http://arbuz-adopcje.pl/
# Króliczy Zakątek w Lublinie –
https://www.facebook.com/KroliczyWolontariatLubelskie/
# Stowarzyszenie Pomocy Królikom we Wrocławiu –
https://www.facebook.com/spk.wroclaw.spk/
# Uszate Serca Warszawy – https://www.facebook.com/SPKWarszawa/
# Uszata Przystań w Krakowie – https://www.facebook.com/uszataprzystan/
Na stronach tych fundacji można obejrzeć króliki aktualnie dostępne do adopcji i zapoznać się z procesem adopcyjnym.
Jak też łatwo zauważyć, fundacje te działają w różnych regionach Polski, a ponadto czasem pomagają w załatwieniu transportu dla królików, które znalazły dom w pewnej odległości od fundacji.
Co zrobić, gdy nie możesz adoptować królika z fundacji?
Jak przygotować się do wizyty adopcyjnej?
O tym już wkrótce na blogu 🙂

Źródło: www.tapeciarnia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *