Szczepienie królików – czy to konieczne?

Kiedy mamy już wymarzonego króliczka i dbamy o jego odpowiednie odżywianie, mamy nadzieję, że będzie zdrowy.
Wiemy jednak, że zwierzęta takie jak koty czy psy potrzebują pewnych regularnych szczepień. A jak jest z królikami?

Źródło: www.versele-laga.com

Być może nie każdy weterynarz wam to powie (ponieważ wcale nie każdy zna się na królikach, o czym będzie odrębny post), ale króliki także wymagają regularnych szczepień. Istnieją bowiem pewne choroby zakaźne wywoływane przez wirusy, które mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu naszego uszaka.

  • MYKSOMATOZA – to choroba, którą nasz króliczek może zarazić się na przykład od… muchy lub komara. Szczególnie latem, kiedy często wietrzymy pomieszczenia, do naszego domu może dostać się komar przenoszący właśnie takiego groźnego wirusa. Jeszcze bardziej narażone są króliki przebywające od czasu do czasu na dworze. Niestety, objawy zakażenia są widoczne gołym okiem. Na uszach czy pyszczku królika zaczynają pojawiać się guzy i obrzęk, a najczęściej kończy się to śmiercią. Zatem szczepienie na myksomatozę jest obowiązkowe.
  • Pomór królików (RHD) – choroba nieuleczalna, powodująca śmierć wielu królików rocznie. Wirus rozprzestrzenia się w bardzo łatwy i szybki sposób – poprzez kontakt z innym zakażonym królikiem, ale także ludzkich rąk, obuwia, pokarmu czy wody. Dlatego też najlepszy sposób, aby ochronić naszego króliczka przed tą chorobą to odpowiednie odkażanie i przede wszystkim – szczepienie. Co więcej, wirus występuje w dwóch odmianach: RHDV1 i RHDV2. Aby królik był w pełni chroniony, powinien być zaszczepiony przeciwko obu z tych odmian wirusa.

Jak często należy szczepić królika?

Szczepienie przynajmniej przeciwko dwóm powyżej wymienionym chorobom jest konieczne raz do roku lub dwa razy do roku – to zależy od rodzaju szczepionki. Każdy weterynarz, który zna się na królikach, poinformuje was o rodzaju szczepionki jaką zastosował i o terminie kolejnej wizyty. Samo szczepienie nie jest bardzo drogie, a jak widać, może uratować życie naszych uszatych przyjaciół.
Pamiętajcie – szczepienie to konieczność, nawet jeśli wasz króliczek przebywa tylko w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *